Tipikus kérdések egy angol nyelvű állásinterjún

A lingua franca, vagyis az angol nyelv a világon legtöbbet beszélt nyelv és a
harmadik legtöbbet beszélt anyanyelv. Nem meglepő tehát, hogy szinte minden
vállalat keresi az olyan embereket, akik beszélik ezt és segíthetnek nemzetközi
terekbe emelni vállalatukat.
Egy interjú során olyan kérdéseket is feltehetnek számunkra az interjúztatók, amik
váratlan szituációkba keverhetnek minket. Segítségül összeszedtük azokat a
leggyakrabban használt és feltett angol nyelvű kérdéseket, amire számítani lehet egy
állásinterjún!

1. Tell me about yourself.
Egyszerűnek tűnik, igaz? Azonban a válasz nagyon megfontolt kell legyen, főleg
azért, mert az interjúztató nem a teljes életutadra kíváncsi. A jelenedről mesélj, vagy
ha a múltba nyúlsz vissza, inkább szakmai tapasztalatokra és az itt szerzett
személyiségjegyekre fókuszálj, kiemelten azokra, amik relevánsak a megpályázott
álláshoz.

2. What are your strengths?
Íme pár olyan formális és professzionális melléknév, amit használhatsz:
- To be punctual- pontosnak lenni
- To be a team-player- csapatjátékosnak lenni
- To be ambitious- elkötelezettnek lenni
- To take initiative- kezdeményezni
- To be proactive- eldönteni valamit és megvalósítani
Más kérdések, amikre nagyon jó válaszok a fenti szavak: Why do you think we
should hire you? Why do you think you’re the best person for this job? What can you
offer us? What makes you a good fit for our company?

3. What are your weaknesses?
Ez az a kérdés, amire soha nem szabad azt mondani, hogy semmi. Senki sem
tökéletes, az egyetlen fontos dolog, hogy ne ossz meg mindent magadról. Próbáld
meg a negatív tulajdonságaidat megoldásokkal palástolni, például: My time-
management is weak, but I try to make schedules for every week in order to become
more productive.

4. Why are you leaving your current job?
Amikor ezt a kérdést felteszik neked, nem érdemes köntörfalazni, legfeljebb szépíteni
a történetet. Ehhez a témához szorosan kapcsolódik három fogalom, ami
segítségedre lesz, hogy válaszolj!

- You were fired.- Elbocsátottak.
- You quit.- Felmondtál.
- You were laid off.- Eltanácsoltak. (ha például megszűnik a munkaköröd)
Mondhatod azt is erre a kérdésre, hogy új kihívásokat keresel (Loooking for
challenges) vagy meg szeretnéd mutatni, mennyire tehetséges vagy (I want to show
my talent). Amit kerülj, hogy pénzügyi vonzatot hozol fel válaszként, vagy esetleg
megjegyzéseket teszel az ezelőtti vállalat vezetőségére.

5. What attracted you to our company?
Ezt az egyik kedvenc kérdés az állásinterjúkon, mégpedig azért, mert itt derül ki,
hogy miért is vagyunk jelen az interjún. A válasz nagyon sokféle lehet. Kezdve
onnan, hogy hol hallottál a cégről, egészen addig, hogy milyen lehetőségeket látsz a
betöltendő munkakörben.

6. What are your salary expectations?
Akár magyar akár angol interjúra készülsz, a legelső lépés még a jelentkezés előtt,
hogy szerezz be minél több információt a vállalatról. A weboldalukat átböngészve
meglátod, milyen területeken mozognak, így el tudod őket helyezni a piacon is. Utána
nézhetsz, hogy hasonló profilú vállalatok mennyit fizetnek egy ilyen pozíciót betöltő
személynek, így, ha az interjún ennek alapján mondasz egy fizetés elvárást, sokkal
biztosabban kapsz ehhez közeli ajánlatot. Fontos, hogy ne legyen a bérigény nagyon
elrugaszkodott, de ne is becsüld alá magad! Két kifejezésre figyelj oda:
Gross salary – Bruttó fizetés, Net salary – Nettó fizetés

Összefoglalva, készülj fel, hogy az alábbi kérdéseket tehetik fel angolul az
Tell me about yourself.
Tell me about your strengths.
Tell me about your weaknesses.
Why are you leaving your current job?
What attracted you to our company?
What are your salary expectations?
Where do you see yourself in five years?
Tell me about a time when you encountered a business challenge.
What are the most important things you are looking for in your next role?
Do you have any questions for me?

Szóljon hozzá!